Vinylová podlaha

Vinylová podlaha je dostupná v prevedení celovinyl, alebo v kombinácii s HDF (pomleté drevo zlisované do platní).

Celovinylová podlaha

Celovinylová podlaha je moderný a populárny typ podlahy, ktorý ponúka mnoho výhod. Je ideálna pre miesta s vyššou vlhkosťou, ako sú kúpeľne a kuchyne. Táto podlaha je tiež veľmi odolná voči oderu a šmyku, čo ju robí vhodnou pre miesta s vysokou prevádzkou. Celovinylové podlahy sú dostupné v rôznych farebných a dekoračných prevedeniach, čo vám umožňuje vybrať si ten, ktorý najlepšie zapadá do vášho interiéru.

vinylova-podlaha-1

Vinylová podlaha v kombinácii s HDF

Vinylová podlaha v kombinácii s HDF (High-Density Fiberboard) je ďalší zaujímavý typ podlahy. HDF je materiál vyrobený z drevených vlákien, ktoré sú zhutnené pomocou vysokého tlaku a tepla. Vyniká svojou vysokou hustotou a pevnosťou, čo robí z HDF ideálny materiál pre podlahy. HDF je pevný a stabilný materiál, čo robí túto podlahu odolnou voči deformáciám a zároveň poskytuje dobrú zvukovú izoláciu. Vinylový povrch dodáva podlahe odolnosť voči vode a škvrnám.

Vinylová podlaha v kombinácii s HDF je tiež dostupná v rôznych farebných a dekoračných variantoch, čo vám umožňuje vybrať si ten správny vzhľad pre váš interiér. Oba tieto typy podláh sú skvelou voľbou pre vytvorenie atraktívneho, odolného a ľahko udržiavateľného podlahového krytu. Pri výbere medzi týmito typmi podláh záleží na vašich preferenciách a požiadavkách na konkrétnu miestnosť.

 vinylova-podlaha-instalacia

 

Prečo si vybrať vinylovú podlahu?

  • Celovinylové podlahy patria medzi najodolnejšie podlahy voči vode a používajú sa hlavne na teplovodné podlahové kúrenia (teplovodné, elektrické, fotovoltaické). Je vhodná do celého domu, ako aj do kúpeľne a WC. Je odolná voči oderu, šmyku, ale aj voči vode (vyliate nápoje, nakvapkaná voda v kúpeľni, vytečená voda pri umývaní riadu a pod).
  • Vinylové podlahy dobre prekurujú podlahové kúrenia, keďže sú tenšie, cca od 4 mm.  To pocítime hlavne pri kúrení v prechodnom období (jar, jeseň), keď sa kúri lokálne pár hodín denne a prestup tepla je rýchly.
  • Vybrať si môžete z mnohých farieb a dekorov (drevo, kameň, dlažba, parketový dekor). Pri pokládke treba dbať na rovný povrch pri anhydritových, ale aj pri cementových poteroch, pri ktorých platí, že ak sú nerovné, treba ich zrovnať nivelačnou hmotou.
  • Vinylové podlahy sú veľmi jednoduché na údržbu. Stačí ich pravidelne vysávať a utierať, aby zostali čisté a atraktívne. Nemusíte sa obávať škvrn od vody alebo kvapalín, pretože sú odolné voči prenikaniu vlhkosti.
  • Vinylové podlahy sú ideálne pre tých, ktorí trpia alergiami alebo majú domáce zvieratá. Sú hypoalergénne a ľahko sa udržiavajú bez prachu a alergénov.
  • Vinylové podlahy môžu pomôcť zmierniť hluk, ktorý vzniká pri chôdzi, čím prispievajú k lepšiemu komfortu vo vašom domove.
  • Niektoré vinylové podlahy sú vyrábané s ohľadom na životné prostredie a obsahujú recyklovateľné materiály.

Montáž vinylovej podlahy

( Pozrite si našu ponuku: vinylová podlaha )

Lepením

Montáž lepením sa využíva hlavne v polyfunkčných budovách a bytových domoch, ale možno ju využiť aj do novostavby či prerábky bytu, kde je montáž náročnejšia, keďže sa lep nanáša na povrch hladidlom alebo hrebeňom (povrch sa najskôr musí obrúsiť, povysávať a penetrovať). Montáž je náročnejšia, je preto potrebné mať skúsenosti s touto technikou, alebo montáž prenechať na profesionálov.

Systémom click

Ak preferujete jednoduchšiu metódu, mohol by vás zaujať systém click. Táto metóda je pomerne nenáročná, aj keď si vyžaduje istú opatrnosť a presnosť. Jednotlivé dosky alebo panely vinylovej podlahy majú špeciálne vyvinutý systém click, ktorý im umožňuje jednoducho sa zasúvať do seba. Stačí ich správne zarovnať a kliknúť, a máte hotovo.

Systém click je jednoduchší, ale je potrebné:

  • dbať na smer, ktorým sa podlaha pokladá,
  • dať pozor na dilatačné škáry okolo stien cca 7 mm,
  • dbať na dilatačné škáry hlavne tam, kde je už dilatovaný poter (vykurovaná časť,  nevykurovaná časť), respektíve výškový rozdiel.

Pri montáži vinylovej podlahy je dôležité dodržiavať správne postupy a odporúčania výrobcu, aby bola montáž vykonaná správne a podlaha mala dlhú životnosť. Ak nie ste istí, ako postupovať, odporúčam konzultovať s odborníkom alebo profesionálom, ktorý vám môže poskytnúť potrebné rady a pomôcť s montážou.